VEDECKÝ VEĽTRH 2017, EUROVEA – druhý ročník

Dňa 14.9.2017 sme sa zúčastnili a taktiež reprezentovali našu školu na 2. ročníku Vedeckého veľtrhu, ktorý sa uskutočnil v Bratislave v priestoroch obchodného centra Eurovea. Ako dopravu sme zvolili nami odskúšaný a veľmi obľúbený spôsob priamo až na miesto autom, za pomoci našich pánov školníkov. Po dostavení na miesto sme zistili, že náš stánok bol oproti minulému roku premiestnený a našimi susedmi sa stali menovci z Bratislavy. Po rozostavení všetkých potrebných pomôcok a napojení všetkých prístrojov, sme čakali na oficiálne zahájenie veľtrhu. Po dlhých hodinách nácvikov, sme sa dočkali nami vytúženého obdivu divákov. Predvádzané pokusy najviac upútali žiakov základných škôl, no náš tajný triumf, ktorým bolo varenie piva, očaril najmä starších okoloidúcich. Tí dostali aj koštovku, niektorí pochválili a iní sa nevedeli zmieriť s tým, že naše pivo je jednoducho chutnejšie a bez É-čok, ako to kupované. Z radu pokusov, ktoré sme sa snažili prezentovať, sa najviac páčili výroba mydla, balzam na nervy a už spomínané pivo. Naše mydielka nie len že voňali a boli pekné, dokázali dokonca aj samé zmiznúť a potešiť iných ľudí, ktorí si ich zobrali na pamiatku domov.

Počas nášho veľkého pracovného nasadenia nás príjemne prekvapili aj spolužiaci, ktorí nás prišli podporiť v plnej výbave školským autobusom. Aj my sme si užili Vedecký veľtrh plnými dúškami cez pauzy, a keď sa naskytla príležitosť, celý veľtrh sme si neraz prešli. Upútal nás napríklad stánok Genetiky z Univerzity Komenského v Bratislave, kde sme dostali odborný výklad o tom ako fungujú prístroje, ktoré sa používajú pri práci s DNA. Súčasne sme mali možnosť odskúšať si tieto prístroje a za pomoci prednášajúcich sme odobrali, a pripravili DNA vzorku istého bakteriofágu. Následne sme si našu prácu prišli pozrieť neskôr, keďže „vyfotenie“ DNA chvíľku trvalo. Okrem toho sme sa zároveň informovali o možnostiach štúdia, keďže náš čas na škole sa kráti. V rámci Vedeckého veľtrhu boli v zastúpení viaceré vysoké školy.

A čo dodať na záver? Celý Vedecký veľtrh bol vskutku dobre organizovaný, na presne určenom mieste náš už čakal postavený stánok zo stolíkmi. Mali sme zabezpečený obed a dokonca aj raňajky. Priestory boli čisté, bola zabezpečená aj pitná voda, ktorú sme potrebovali k pokusom. Zábavným zážitkom bolo hľadanie miesta, pre vylievanie tekutého odpadu. Riešenie bolo veľmi kuriózne. V praxi to znamenalo, že všetky pokusy, ktoré zahŕňali prácu s vodou, sme chodili vylievať na toalety. Ale povedzme si, chodiť s litrovou kadičkou plnou farebného octu po Eurovea v bielom plášti je zážitok, ktorý nezažijete len tak.

Poďakovanie koordinátorky

Vážené dámy, vážení páni,

Ďakujeme veľmi pekne, že ste nám opäť pomohli vytvoriť neopakovateľnú atmosféru veľkolepého podujatia pre deti - Vedecký veľtrh 2017, z ktorého si odniesli množstvo skvelých zážitkov a hlavne poznatkov.

Ďakujeme všetkým úžasným ľuďom vašich škôl a inštitúcií, ktorí pomohli ozvláštniť celý deň a postarali sa o zmysluplnú zábavu detí.

Veľmi si vážime, že aj v tak uponáhľanej dobe ste podporili naše podujatie s plným nasadením a sme presvedčení, že sa stretne len s pozitívnou spätnou väzbou. Ak máte podnety na zlepšenie, budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte.

Želáme Vám veľa dobrých nápadov a úspechov vo Vašej užitočnej práci.


S pozdravom a želaním príjemného dňa, Diana Mareková Theizlová, DiS.art.


Fotografie z Vedeckého veľtrhuInfovek MVP SŠ ISIC
© SOŠ Hlohovec 2010 - 2020 | Vytvoril Peter Kianička
Stredná odborná škola, Nerudova 13, 92001 Hlohovec, číslo školy: 623015
tel: 033 7320076, fax: 033 7320075, e-mail: zss.hlohovec@zupa-tt.sk
Optimalizované pre: 1024x768+, IE8+, FF3+, Opera 10+, Chrome3+