Vyhľadávanie


Rozšírené vyhľadávanie

Posledný článok
Zámer na prenájom nebytových priestorov v objekte

Pridané: 16.09.2021

Zobraziť celý článok...

Najnovšia fotografia

Absolventská výstava - Na začiatku...


Dnes je na obedRSS zdroje

rss RSS novinky
rss RSS články
rss RSS galéria


Partneri a sponzori

Končím školu

progeCAD logo

ISIC

Národný projekt: Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva

Zvyšovanie kvality vzdelávania v základných a stredných školách s využitím elektronického testovania

Národný projekt - Rozvoj stredného odborného vzdelávania

Facebook stranka školy

Instagram stranka školy

Xtra Slovakia s. r. o.

Enviral

Saneca
Holokaust

Holokaust - systematické, štátom vykonávané prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie etnických, náboženských, či politických skupín počas druhej svetovej vojny, vykonávané nacistickým Nemeckom a jeho spojencami. Ako všetci vieme sa toto slovo spája s druhou svetovou vojnou, dá sa povedať priam nehumánnou katastrofou. Milióny mŕtvych ľudí, neľudské podmienky pre prácu a celkové živobytie, tyrania. Na počesť tejto tragickej udalosti je v Seredi múzeum holokaustu. Človek má možnosť zúčastniť sa prednášok a mnoho ďalších zaujímavostí. Žiaci prvých a druhých ročníkov našej školy mali možnosť zúčastniť sa tejto exkurzie a tak sa ponoriť do problematiky, ktorá je taktiež medzi preberanými učivami aj na hodinách dejepisu.

Mne osobne prišla exkurzia zaujímavá, no napriek tomu veľmi smutná. Sama mám 18 rokov a spracovávala som to ťažko. Toto múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas druhej svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Väčšina deportovaných Židov sa už naspäť nikdy nevrátila. Mali sme možnosť sa stretnúť s menami 4600 Židov vypísaných na sklených tabuliach pozdĺž múzea, s pôvodným zreštaurovaným deportačným vozňom, niektorými čiastočne zrekonštruovanými budovami. Taktiež sú tam vystavené pôvodné trámy konštrukcie z 2. svetovej vojny, pruhované dobové pyžamo, keramické odliatky z nájdených topánok, kufre, fotografie v životnej veľkosti a mnoho iných. Múzeom nás sprevádzala pani sprievodkyňa ktorá mala super výklad a taktiež obsiahlo odpovedala na otázky. Jej kolega Matej Beránek nám prednášal o bývalom prezidentovi Jozefovi Tisovi, ktorý je žiaľ v súčasnosti vykresľovaný ako martýr, no jeho prednáška bola objektívna.

V areáli panovala pochmúrna nálada, z budov išlo napätie a celková atmosféra nebola ani zďaleka uvoľnená, akoby si človek mohol myslieť. Tamojšia história tam zanechala patričnú stopu.

Infovek MVP SŠ ISIC
© SOŠ Hlohovec 2010 - 2021 | Vytvoril Peter Kianička
Stredná odborná škola, Nerudova 13, 92001 Hlohovec, číslo školy: 623015
tel: 033 7320076, fax: 033 7320075, e-mail: zss.hlohovec@zupa-tt.sk
Optimalizované pre: 1024x768+, IE8+, FF3+, Opera 10+, Chrome3+